PUNK FORUM » FAQ
» Statystyki
» Grupy
» Użytkownicy
» Szukaj
» Zaloguj
» Rejestracja


Poprzedni temat :: Następny temat
Wakacje w Bieszczadach ...

Jedziemy?
Tak.
63%
 63%  [ 14 ]
Nie.
36%
 36%  [ 8 ]
Głosowań: 0
Wszystkich Głosów: 22

Autor Wiadomość
Aneta
kąśliwa żmija

Dołączyła: 02 Gru 2005
Posty: 2702
Skąd: Ohra
Płeć:
Wysłany: Czw 23 Sie, 2007   

Browar napisał/a:
Orunia - taka dzielnica Gdanska,kiedys tam pwodz byla chyba w 97 albo 98 (??) ale to raczej obrzeza Gdanska z tego co pamietem,jesli sie myle to popraw mnie Aneto.W Gdansku ostatnio to ja bylem jak mialem 9 lat wiec...


Powódź była w 2001 r. , ale widzę żeś obeznany i tak :P

nazik napisał/a:
No to dawaj.


Cos ciekawszego od legendy
;) :

Należy prawdopodobnie do najstarszych osad położonych w bezpośrednim sąsiedztwie Gdańska. Dzisiejszy swój kształt zawdzięcza m.in. "wchłonięciu" osad: Stare Szkoty, Chmielniki, Ptaszniki i Dolnik. Ze źródeł pisanych wiadomo, że około połowy XIII w. Orunia została podarowana biskupowi włocławskiemu przez księcia świętopełka.
Poczynając od połowy XV stulecia zaczęli się tu masowo osiedlać wędrowni rzemieślnicy, handlarze, Żydzi. Przede wszystkim tkacze ze Szkocji (stąd nazwa Stare Szkoty w odróżnieniu od późniejszych Nowych Szkotów nie opodal Wrzeszcza). Rzemieślnicy oruńscy - nie zrzeszeni w cechach - stanowili poważną konkurencję dla rzemieślników gdańskich, toteż przy każdej nadarzającej się okazji (głównie przed spodziewanymi oblężeniami) gdańszczanie palili przedmieścia, w tym Orunię, rzekomo wyłącznie z powodów militarnych.
Pomiędzy rolniczą Orunią a rzemieślniczym przedmieściem Stare Szkoty rozpościerał się pas urodzajnej ziemi, która już w średniowieczu nosiła nazwę Chmielniki. Później wszystkie wymienione osady zlały się w jedną, nazwaną Orunią.

W 1338 r. miejscowość uzyskała prawo chełmińskie. W 1412 r. istniały tu trzy karczmy i dwa tartaki. W latach 1431-1433 spustoszyli wieś husyci, sprowadzeni przez Władysława Jagiełłę do walki z Krzyżakami. W 1457 r. król Kazimierz Jagiellończyk ofiarował Orunię Gdańskowi, podobnie jak wiele innych okolicznych miejscowości. W latach 1519 i 1577 puszczono wieś z dymem, ale żyzne ziemie pozwalały na szybkie odradzanie się osadnictwa. W 1608 r. luteranie oruńscy wybudowali dla swoich potrzeb świątynię, która - po wielu pożarach i zniszczeniach wojennych - przetrwała aż do naszych czasów. Od 1945 r. należy ona - pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa - do księży salezjanów.
W latach 1615-1617 zbudowano w Oruni pierwszy kościół jezuicki - parokrotnie później palony, aż wreszcie rozebrany w 1747 r. Na jego miejscu stanął w 1755 r. kościół późnobarokowy św. Ignacego Loyoli, także pod zarządem jezuitów, który przetrwał do dziś w dawnym kształcie (choć w 1807 r. utracił obie wieże).

Najsłynniejszą placówką naukową oruńskiego przedmieścia było funkcjonujące tu przez blisko dwa wieki (1621-1807) kolegium jezuickie. Do jego najbardziej znanych uczniów należał, w latach 1755-1762, Józef Wybicki, przyszły autor polskiego hymnu narodowego.
Od początków XVII w. do dzisiaj szczególnie malowniczym miejscem Oruni jest, przytaczając dawną nazwę, park Hoenego - niegdyś należący, wraz z rezydencją, do kilku po kolei rodów patrycjuszy, a dziś będący parkiem publicznym.
W okresie wojen napoleońskich wokół Gdańska (1807, 1813) Orunię dwukrotnie palono i niemal równano z ziemią. Dawna zamożna wioska przestała istnieć i nigdy już nie wróciła do świetności z przełomu XVII i XVIII w. Tym bardziej, że w styczniu 1817 r. przeszedł nad nią huragan, a w kwietniu 1829 r. rozlanie się Wisły spowodowało groźną, wyniszczającą powódź.
W 1852 r. przez Orunię puszczono odgałęzienie wschodniopruskiej linii kolei żelaznych, od strony Tczewa ku Gdańskowi. Zaważyło to jednoznacznie na zmianie charakteru miejscowości, która odtąd zaczęła się z wolna przekształcać w podmiejską dzielnicę robotniczą. W 1858 r. liczba mieszkańców Oruni wynosiła 3,5 tysiąca i szybko rosła. Pojawiły się tu dotychczas nie spotykane, wielopiętrowe kamienice i murowane kolonie robotnicze.

O dynamice rozwoju Oruni, określanej w latach 80. XIX w. mianem największej wsi w Prusach Zachodnich, świadczą dane dotyczące liczby mieszkańców. W 1868 r. było ich 4200 (w tym 2765 ewangelików), w 1875 - już 5100, w 1895 - około 6870, a w 1905 - blisko 11 tysięcy.
W połowie lat 20tych naszego wieku " największa pruska wieś" liczyła 12,5 tysiąca mieszkańców (w tym około 5 tysięcy katolików, w znacznej mierze Polaków). Rok 1933 przyniósł wreszcie zmianę statusu osiedla - odtąd stało się, już oficjalnie, dzielnicą Wolnego Miasta Gdańska. W czasie działań wojennych 1945 r. dzielnica oruńska została poważnie zniszczona. Do dziś jest to zresztą jeden z mocniej zaniedbanych rejonów Gdańska.

Dotychczas Orunia kojarzyła się przede wszystkim ze starymi, zaniedbanymi budynkami, stojącymi wzdłuż głównej ulicy dojazdowej do Gdańska. Pierwsze dziesięciopiętrowe bloki na Oruni stanęły pod koniec lat sześćdziesiątych na terenach powyżej kanału Raduni w kierunku Kowal. Schyłek lat osiemdziesiątych to początek powstania Oruni Górnej...i tu wlasnie mieszka(ła)m

A to tak żeby przybliżyć ;)

0runia Dolna:
powódź

...na dole są tory:
lipiec 2001; Gdańsk

Park Oruński


a i herb mamy boski :lol:
>>>


koniec ;)
 
Stanzberg
Dead Press


Dołączył: 12 Mar 2006
Posty: 5542
Płeć:
Wysłany: Czw 23 Sie, 2007   

Powódź była na Oruni Dolnej, a panki mieszkają na Górnej. :look: ;)
_________________
Projektowanie graficzne www.stanski.pl
 
Aneta
kąśliwa żmija

Dołączyła: 02 Gru 2005
Posty: 2702
Skąd: Ohra
Płeć:
Wysłany: Czw 23 Sie, 2007   

na gornej tez za sucho nie bylo

panki skryly sie w parku-w lesie podczas deszczu
..i tak powstaly forest-panki PDK :lol:
 
Aneta
kąśliwa żmija

Dołączyła: 02 Gru 2005
Posty: 2702
Skąd: Ohra
Płeć:
Wysłany: Czw 23 Sie, 2007   

tak, tam psy dupą szczekają :lol:

ale do Ustrzyk dolnych ewolucja jeszcze nie dotarła = nie wykształciły sie psom jeszcze dupy wiec mogą tylko chujami wodę pompować :twisted:
ewenement na skalę światową - wpisany na listę UNESCO :o
 
Aneta
kąśliwa żmija

Dołączyła: 02 Gru 2005
Posty: 2702
Skąd: Ohra
Płeć:
Wysłany: Czw 23 Sie, 2007   

nazik napisał/a:
jakby ktoś nie wiedział


czyli - wioska-skansen ? :o
 
Aneta
kąśliwa żmija

Dołączyła: 02 Gru 2005
Posty: 2702
Skąd: Ohra
Płeć:
Wysłany: Czw 23 Sie, 2007   

:shock: wow...
normalnie przyjadę i to z aparatem, o! :idea:
 
Aneta
kąśliwa żmija

Dołączyła: 02 Gru 2005
Posty: 2702
Skąd: Ohra
Płeć:
Wysłany: Czw 23 Sie, 2007   

Cytat:
ORMO


nieee... 8) Ty tez pewnie do nich należysz wiec mam 'chody' :faja:
 
Aneta
kąśliwa żmija

Dołączyła: 02 Gru 2005
Posty: 2702
Skąd: Ohra
Płeć:
Wysłany: Czw 23 Sie, 2007   

a co wygrałam ? :o :o

tylko nie mów, ze wakacje w Bieszczadach :P
nie chce spotkać Biesa :look: :lol:
 
maciek333


Dołączył: 27 Lut 2005
Posty: 197
Skąd: dziki wschód!
Płeć:
Wysłany: Czw 23 Sie, 2007   

może za rok wypali 8)
_________________
black punx hate western lifestyle
 
 
Aneta
kąśliwa żmija

Dołączyła: 02 Gru 2005
Posty: 2702
Skąd: Ohra
Płeć:
Wysłany: Czw 23 Sie, 2007   

nazik napisał/a:
Bies nie żyje


a idź mi z Waszymi pogańskimi legendami :P
 
Aneta
kąśliwa żmija

Dołączyła: 02 Gru 2005
Posty: 2702
Skąd: Ohra
Płeć:
Wysłany: Czw 23 Sie, 2007   

to historia - człowieku z buszu - historia :P




tak, tak wiem... zaraz mi napiszesz, ze ziemia jest plaska a Ustrzyki lezą w samym jej centrum - jak na talerzu :wink:
 
Aneta
kąśliwa żmija

Dołączyła: 02 Gru 2005
Posty: 2702
Skąd: Ohra
Płeć:
Wysłany: Czw 23 Sie, 2007   

jakby tak bylo to... ustrzyki powinny miec troche inna nazwe..................tu wpisz swoja propozycje (max. 6 znaków)...............




:twisted:
 
Aneta
kąśliwa żmija

Dołączyła: 02 Gru 2005
Posty: 2702
Skąd: Ohra
Płeć:
Wysłany: Czw 23 Sie, 2007   

:shock: powiało grozą

- już nie będę :twisted:
 
Aneta
kąśliwa żmija

Dołączyła: 02 Gru 2005
Posty: 2702
Skąd: Ohra
Płeć:
Wysłany: Czw 23 Sie, 2007   

wybacz Naziku - nie chciałam sprawić Ci przykrości...
pomyśl sobie - kiedyś wybudują Wam kina, teatry, druga ulice (albo trzecia - nie jestem na bierzaco...), a nawet - STADION NA EURO 2012 :D
a później - ...później przeniosą stolicę :o
bądź cierpliwy :D
wszyscy trzymamy za Ciebie kciuki :D









poddajesz sie ? bo bedzie 2:0 :twisted:
 
Aneta
kąśliwa żmija

Dołączyła: 02 Gru 2005
Posty: 2702
Skąd: Ohra
Płeć:
Wysłany: Czw 23 Sie, 2007   

wybierz dobre drzewo i uważaj na Czady ;)





btw, przecie to celowe :look:
 
Aneta
kąśliwa żmija

Dołączyła: 02 Gru 2005
Posty: 2702
Skąd: Ohra
Płeć:
Wysłany: Czw 23 Sie, 2007   

Ty to masz problemy :wink:
 
Browar
Gość
Wysłany: Czw 23 Sie, 2007   

naziu podsumuj ile osob wkoncu przyjechalo :lol:
 
piotruś


Dołączył: 23 Gru 2005
Posty: 127
Płeć:
Wysłany: Czw 23 Sie, 2007   

ja byłem, cały jeden dzień... 8) i poznałem Pana szanownego nazika :D
 
Aneta
kąśliwa żmija

Dołączyła: 02 Gru 2005
Posty: 2702
Skąd: Ohra
Płeć:
Wysłany: Pią 24 Sie, 2007   

zgłoś swoja kandydaturę przy najbliższych wyborach na burmistrza czy tam sołtysa ;)
 
Przybysz


Dołączył: 05 Paź 2004
Posty: 175
Wysłany: Pią 24 Sie, 2007   

tak jak biafra będzie ulice odkurzał
 
heroina
zawodowy dmuchacz


Dołączyła: 15 Kwi 2007
Posty: 2336
Skąd: miasto scyzoryków
Płeć:
Wysłany: Pon 27 Sie, 2007   

bieszczady są zajebiste. i nawet Pana Szanownego nazika z samochodu obserwowałam :wink:
_________________
Czytając moje posty, ćwicz mięśnie Kegla.
Kiedyś mi za to podziękujesz...
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  





© 2002-2013 PunkSerwis | All human rights reserved
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 15