l> -=PunkSerwis.org=-

Smar SW - Walczmy o swoje prawa

Niebywały radykalizm, ogromna energia, ostra pogarda skierowana w strone rzeczywistości, a zarazem prostota, szczerość oraz dosadność, powodują iż Smar SW jest jednym z niewielu polskich kapel Punkowych które miały tak ogromny wpływ na ukierunkowanie myślenia rzeszy młodych ludzi, którzy dzięki tekstom tej kapeli zaczęli dostrzegać ogromne ubytki w "doskonałości" ludziego życia.

Smar SW powstał na przełomie 1989/90 roku w Rzeszowie, pod wpływem nawoływań "Międzynarodówki Anarchistycznej" oraz grona przyjaciół i znajomych. Założycielami kapeli zostali : Sezon (voc.), Yogurth (gitara), Ninja (bass), Sikor (perk.). Zespół aktywnie udzielał się na różnego rodzaju akcjach manifestycznych oraz hepeningach w Rzeszowie i okolicach. Po Ich pierwszych koncertach prawie zawsze tworzyły się zadymy między miejscowymi punkowcami a skinheadami, gitami a nawet kibolami...Smarzy nie dawali sobie pluć pod nogi, ktoś kiedyś nazwał ich nawet "Łowcami skinów", i takie miano zostało im po dziś dzień pomimo że zespół niestety już nie istnieje. A teraz do rzeczy...

"Walczmy o Swoje Prawa" - Jest to trzecie nagranie Smarów powstałe w 1993 roku, zaraz po "W Jedności siła" oraz "Zalesie 92' - Live", a zarazem najbardziej rozpowszechnione i chyba najbardziej znane wydawnictwo tejże kapeli. Album został nagrany w składzie w którym zespół pogrywał od początku swojej działalności ( Sezon, Yogurth, Ninja i Sikor ). Płyta ta jest wypełniona po brzegi ostrością, dynamiką oraz bardzo charakterystycznym dla twórczości Smarów - radykalizmem przejawiającym się nie tylko w tekstach ale także brzmieniowo. Smarzy nie boją się poprzez swoje utwory powiedzieć stanowcze "NIE" - państwu, klasie rządzącej, religii oraz nazizmowi/faszyzmowi - co można dostrzec w utworze "Siła". Teksty uświadamiają że człowiek jest wolny i nikt nie ma prawa wtrącać się do jego życia bo tylko on sam ma do niego prawo "...Masz rozum decyduj za siebie...". Zespół kieruje także kilka słów pogardy w strone ludzi pochłoniętych przez wir szarej rzeczywistości, do tych którzy nieświadomie stali sie niewolnikami "...nie widzisz juz celów choć kiedyś widziałeś, nie jesteś już sobą, nie żyjesz jak chciałeś...". Ostre brzmienia gitar i dynamiczne bicie perkusyjne świetnie współgra z zadziornym i agresywnym wokalem Sezona. Na płycie nie ma spokojnych utworów oprócz kawałka "holokaust", co w przypadku Smaru SW nie jest żadnym ewenementem.

Kilku letnia działalność Smaru SW a w szczególności płyta "Walczmy o Swoje Prawa" jest przewodnim odnośniekiem licznego grona młodych ludzi którzy na wzór Rzeszowskich Punkowców próbuja tworzyć muzykę zbliżoną do Ich twórczości. Teksty Smaru SW wywierają ogromny wpływ i trudno jest być wobec nich obojętnym. "Walczmy o Swoje Prawa" jest legendarnym albumem mówiącym o problemach które są nadal aktualne pomimo iż materiał został nagrany ponad 10 lat temu. Płyta ta jest jednym z moich ulubionych wydawnictw.
Kolekcja płytowa każdego ubożeje gdy w jej skład nie wchodzi właśnie owy album. Płyta zawiera 16 kawałków co daje nam w sumie niecałe 32 minuty upajania się ostrymi brzmieniami radykalno-punkowej kapeli z Rzeszowa - Smaru SW. Gorąco polecam ! "...Nie ważcie się oceniać mojego istnienia, bo moje są cele i moje dążenia..."Spis utworów:
1.Eutanazja
2.Dla tych którzy zapomnieli
3.Nie ma celu
4.Logika włazdy
5. Pogodzeni ze światem
6.Blokada myślenia
7.Fałszywa religia
8.Siła
9.Żle
10.Świt
11.Nienawidze siebie
12.Niewolnik
13.Sny
14.Holocaust
15.Walczmy o swoje prawa
16.Na ich strone

Koniu