l> -=PunkSerwis.org=-

KSU - Pod prąd

KSU - Legendarna punkowa kapela z Ustrzyk Dolnych. Po niemalże 10 latach działalności wydali swój pierwszy, dla większości fanów najlepszy album - "Pod Prąd". Płyta wydana została w roku 1988 przez "Agencję Impresaryjną Aktorów", następnie "Digiton", "Melisse" oraz "Kopalnie". KSU nagrało ten materiał w trzy osobowym składzie: "Siczka" (śpiew, gitary), "Dżordż" (bas), "Tuptuś" (perkusja), oraz gościnnie Andrzej Wiśniowski (gitara).

Po wydaniu krążka, nagrania trafiają na listy "trójki" i innych rozgłośni radiowych. Zespołem zaczynają interesować się media. "Pod Prąd" jest klasyką polskiej sceny punk rockowej. W albumie znajdują się same największe przeboje, takie jak: "Pod Prąd", "W okopie", "Jabolowe Ofiary", "Jabol Punk" czy też "Umarłe Drzewa". Wszystkie utwory znajdujące się na płycie są bardzo proste, choć oparte na podstawowych chwytach gitarowych, oraz na najprostszym biciu perkusyjnym, są bardzo melodyjne i wręcz rażące energią. To wszystko genialnie współgra z bardzo charakterystycznym śpiewem "Siczki". Daje to genialny wręcz efekt końcowy, który spodoba się nawet najbardziej wybrednym koneserom muzycznym.

Na płycie oprócz ostrych punkowych brzmień nie brakuje również wolnych i melancholijnych utworów takich jak "Po drugiej stronie drzwi" czy "Na krawędzi snu", są to kawałki bardzo melodyjne i cieszące ucho słuchacza. Dużym atutem KSU są również teksty. Nie są to teksty typowo nawiązujące treścią do ideologii punkowej, lecz oczywiście w niektórych utworach taka treść jest zawarta. Mówią nam na ogół o życiu zwykłego szarego człowieka, mają na celu podbudować nas i uświadomić o problemach które czyhają w każdym momencie naszego życia. Ciekawy tekst jest zawarty w utworze "Ewolucja". Mówi nam o nieustannym rozwoju technicznym który doprowadzi ludzkość do zagłady, niestety jest ona nieunikniona. Ciekawym i w pewnych momentach zabawnym tekstem wyróżnia się utwór "Jabol Punk". "...Gdy nie wiesz dokąd iść, krzyk zmęczył Cię, za szyjkę mocno chwyć i napij się...", co prawda nie jest to najlepszy sposób na zapomnienie o swoich problemach i smutkach, lecz na pewno najłatwiejszy. Ciekawostką jest to że tekst ten został napisany przez lidera KSU "Siczke" na totalnym kacu, po wypiciu kilku win owocowych. Generalnie płyta utrzymana jest w jednym klimacie. To mieszanina ostrego punk rocka oraz hard-rocka przyprawiona o naprawdę dobre teksty. To wszystko w dobrym garażowym brzmieniu, dającym niesamowite wrażenie.

Podsumowując: ten album jest dziełem "ponadczasowym", którym zachwycały i zachwycają się po dziś dzień rzesze ludzi kochających dobrą muzykę.
Krążek zawiera 13 utworów, co daje nam ponad 37 min. świetnej muzyki. Jest to pozycja niemal obowiązkowa dla każdego fana polskiej muzyki punkowej i nie tylko.Spis utworów:
1. Pod prąd
2. 1944 ( w okopie)
3. Liban
4. Dno
5. Ewolucja ( w ścieku)
6. Wielki koniec
7. Umarłe drzewa
8. Jabolowe ofiary
9. Jabol punk
10. Po drugiej stronie drzwi
11. Pijany gówniarz (nocą)
12. Martwy rok
13. Na krawędzi snu

Koniu