l> -=PunkSerwis.org=-

Hurt - Czat

Od wydania poprzedniej płyty Hurtu - "Dokładny Czas" minęło 5 lat a ja mam niesamowitą przyjemność zaprezentować ich nowe dzieło - "Czat". Ze "starego" Hurtu został tylko wokalista Maciek Kurowicki dołączyli do niego gitarzysta - Sid Motkovic, basista - Smoła, perkusista - Zmazik i klawiszowiec - Agim. Ta praktycznie całkowita zmiana składu dodała muzyce Hurtu świeżości i "inności" gdyż na płycie nie mamy już do czynienia z punk-rockem w czystej jego postaci. Muzycy idąc z duchem czasu w swoich tekstach jak i samym tytule nawiązują do wszech obecnej elektroniki i internetu stąd też muzyka została pozbawiona brzmień akordeonu, ale za to wzbogacona dźwiękami elektroniki, za którą odpowiada Agim (związany także z wrocławską grupą Oszibarack) nie znaczy to że nie ma ostrego gitarowego brzmienia. Na płycie czuć, że chłopaki nie wyrzekli się swoich punkowych korzeni, do czynienia mamy z buntowniczymi i prowokacyjnymi tekstami np. "Mary Czary" - "Nie wierzę w przemoc, lewicę i prawicę,/ że wszystko da się określić i policzyć,/ nie znoszę fałszu, mody i dogmatów..." do czynienia mamy też z tekstami o bardziej osobistym znaczeniu m.in. - "Załoga G", w której to wokalista wylicza swoje wady "... Miewam nieczyste intencje/ Łamię własne zasady/ Jestem niekonsekwentny/ Drażliwy i nieznośny/ Nie potrafię słuchać/ A sam bez przerwy gadam…" przyznaje się do tego, iż "Chciałby być zawsze niewinny i prawdziwy/chciałby być zawsze pełen wiary i nadziei..." tak jak postaci z tytułowej Załogi G i inni fikcyjni bohaterowie - pozbawieni wad i czyniący dobro. Na płycie znajdują się także teksty bardziej refleksyjne m.in. "Sam Sama Sami" czy "Link". Jeżeli chodzi jeszcze o muzykę znajdującą się na płycie to dosłuchać się możemy też wpływów reggae chociażby w "Pogodzie dla Ciebie" i "Peselu".

Do płyty dołączony jest teledysk do pierwszego singlowego kawałka "Mary Czary". Został on zrealizowany przez byłego gitarzystę Hurtu - Darka Szermanowicza i zasługuje on na chwilę uwagi gdyż pojawiają się w nim ciekawe scenki m.in. padający do góry (nie z góry) śnieg.
Cała płytka jest naprawdę bardzo fajna i myślę, że spodoba się zarówno "starym" jak i "nowym" słuchaczom Hurtu. Szczerze polecam...Lista utworów:

1. Ważne jest
2. Mary czary
3. Załoga G
4. Pogoda dla Ciebie
5. Czat
6. Eurodolar
7. Link
8. Gamebox
9. Sam sama sami
10. Pesel
11. Na dysku C i D
12. Mary Czary (teledysk) - bonus

Agata