The Analogs "Poza prawem"

"Poza prawem" jest 9 albumem w dorobku szczecińskiej załogi działającej nieprzerwanie od 1995 roku. Na płycie znajduje się 14 ostrych i wprost rozpierdalających street punkowych kawałków.To oczywiście pozostało niezmienne gdyż takie same odczucia mam słuchając wcześniejszych płyt znajdujących się w dorobku Analogów - nowością a może raczej rzucającą się w oczy a raczej uszy "ciekawostką" jest melodyjność, która nie często pojawia się w punk rocku. Tutaj doskonale komponuje się z ostrymi gitarami i równie ostrymi i drapieżnymi tekstami.

Kolejną ciekawostką jest 2 wokal - Dominika w 3 kawałkach ("Pieśń Aniołów", "Odbij się od dna", "Uliczni wojownicy") wspomaga Marta Wiśniewska co dodaje prawdziwego smaczku i żywszych barw.

W warstwie tekstowej doszukamy się typowych tekstów o życiu, oczywiście o "ulicznym życiu" - np. "Spójrz na świat dookoła, brudne mury miasta/Na ulice pełne bólu, kominy fabryk/Tu nie znajdziesz miejsca dla siebie/Pierdol ten świat, to on jest właśnie piekłem" ("Pieśń Aniołów") czy "Jak my podnieś swoją pięść/Powiedz wreszcie głośno "nie"/Musi nadejść lepszy czas/Odbij się od dna " ("Odbij się od dna").

Doszukamy się także tekstu oddającego hołd żołnierzom walczącym z faszyzmem w czasie II Wojny Światowej - "Choć dla ciebie walczyli, choć dla ciebie ich śmierć/Ciągle zdradzasz ich pamięć, ciągle zdradzasz ich krew/W naszych sercach wciąż żyją tamci bohaterowie/Którzy zgnietli swastykę dumnie unosząc głowy" (39-45) czy opisującego szacunek i miłość do matki - "Pamiętaj słowa matki/Pamiętaj oczy smutne/Dla kogo będziesz żył/Gdy od niej się odwrócisz" (P.S.M).

Kolejny smaczek - street punkowa opowieść o Bonnie i Clyde "Lufy nigdy już nie stygły, już nie mogli się zatrzymać/Banki drżały na ich widok, krew spływała po chodnikach/Gdy strażnicy na kolanach, a syreny za plecami/Opróżniali wielkie sejfy i ruszali w drogę dalej" (Poza prawem) czy opis niestety w większości prawdziwej sytuacji na polskiej scenie - " Za parę groszy grasz/Jak tania prostytutka/Mówisz "zmieniam świat"/Lecz on dalej tonie/Jest coraz bliżej dna/A ty liczysz pieniądze" (Dźwięki Rebelii).

Na koniec należy jeszcze wspomnieć o coverze angielskiej grupy Chelsea - "Prawo do pracy" - "Nie wiem co przyniesie mi nowy dzień/I uwierz, że brak przyszłości to okropna rzecz/Kręcę się czekając, aż ktoś mi pracę da/Zaczynam innych krzywdzić i zaczynam ćpać".

Podsumowując jeżeli zespół dale będzie zostanie na drodze którą obrał może być tylko lepiej a w każdej płycie doszukamy się świeżości a nie tylko "odgrzewanymi kotletami"


Agata