ZmazaZespół powstał na początku lat 90-tych pod nazwą Zmaza Nocna. Po licznych perturbacjach i zmianach personalnych skład zespołu wykrystalizował się i pozostał niezmieniony do dziś:

Piotr "Młody" Gmur - git. voc. Sylwester "Szadok" Szade - bas Marcin "Sopel" Sobkowski - perkusja.

W początkowej fazie działalności, zespół grał sporo koncertów o zasięgu lokalnym, choć zdarzyło się, że startował w tzw. Otwartych drzwiach FMR Jarocin 93. Krótko po tym nastąpiło ograniczenie działalności zespołu związane ze studiami, kłopotami lokalowymi i sprzętowymi. Mimo tego grupa nie zawiesiła działalności i w miarę możliwości pojawiała się na nielicznych imprezach. W tym czasie każdy z muzyków zajmował się pobocznymi projektami muzycznymi, co miało wpływ na dzisiejsze oblicze Zmazy.

W 2002 roku zespół nagrywa w domowym studio swoje pierwsze demo Amademosz, którego utwory są wypadkową poszukiwań muzycznych członków zespołu. Stylistycznie muzyka opierała na wielu gatunkach od punk rocka przez metal czy pastisz hip-hop'u w "G-Rap-A". Od tego czasu zespół coraz więcej koncertuje m.in. z zespołami Moskwa, Habakuk, Cool Kids of Death, a przede wszystkim Le Illjah. Z tym ostatnim zawiązuje się bliższy kontakt, czego wynikiem jest wspólna mini-trasa po południowej Polsce.

W grudniu 2004 roku zespół wchodzi do Studia Q Toma Horna i nagrywa pierwszy studyjny materiał, na którym gościnnie pojawia się Tomasz "Miód" Mioduszewski z grupy Le Illjah obecnie Jamal. Rok 2005 to kolejne koncerty m.in. Kozienalia, Jarocin PRL Festiwal, CK Alternatiff w Kielcach, którego zostają laureatami. Na jesień grupa podpisuje kontrakt płytowy z wrocławską wytwórnią Rockers Publishing, na wydanie debiutu płytowego "Owszem". W tym samym czasie zespół wspomaga Farben Lehre na trasie promocyjnej Farbeheit. Dzięki trasie dostaje zaproszenie na Punky Reggae live u boku Farben Lehre, Akurat, Zabili Mi Żółwia. O płycie "Owszem" napisano:

Propozycja jest konkretna, ale skierowana do wytrawniejszych smakoszy. Prostego punk rocka tu nie ma za to sporo schizolskiego by nie powiedzieć wariackiego podejścia do hard core'a, jazz core'a, grunga, ba nawet reggae czy ragga .. Jest to podejście lekko żartobliwe, a czasami wręcz pastiszowe. Zmaza kojarzyć się może z takimi grupami jak Prząśniczki, 100 Tvarzy Grzybiarzy czy nawet Starzy Singers, aczkolwiek ironia Zmazy jest bardziej czytelna i jaśniej ukierunkowana. I to jest właśnie akurat punkowe podejście, czemu wokal tylko pomaga. Piosenki są chwytliwe i nie sprawiają wrażenia męczenia dla samego męczenia. Kilka zgrabnych cytatów w odpowiednich miejscach np. w "Idolu" z Nirvany. "Sam na sam" to chyba 100% cover, a finałowy "Bond" to wariacja na temat znanej serii filmów. Dowcipnie, ale nie głupkowato, a instrumentalnie prawie profeska." Z Pasażer Nr20

Więcej o zespole na stronie http://www.zmaza.com

mp3

Biorę
Wstyd

video

Sam na Sam