MoskwaZespół powstał we wrześniu 1983 roku w Łodzi, założony przez wokalistę i gitarzystę Pawła "Gumę" Gumolę (eks - TNT), basistę i wokalistę Piotra "Rogoza" Rogozińskiego (eks - Latające Żyrafy) i perkusistę Tomka "Pałkera" Gronia (eks - Logos, Rezerwowa Armia Pracy, Parlament). Od samego początku szczególnie ważny był Guma - który stał się symbolem polskiej sceny niezależnej lat 80, przede wszystkim punkowej, ale nie tylko, co symbolizowały choćby jego nietypowe, bo długie blond włosy.

Już pod koniec września '83 grupa, z nowym wokalistą Piotrem Wawszakiem, wzięła udział w lokalnych festiwalach Prawdziwe Brzmienie Łodzi i Kontrrockowisko. W styczniu '84 Wawszaka zastąpił Tomek WoĽniakowski, który jednak pozostał w zespole ledwie kilka miesięcy. Ponownie w trzyosobowym składzie grupa zakwalifikowała się do konkursu Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie, gdzie weszła do "złotej ósemki". Sukces ten umożliwił muzykom dokonanie czterech nagrań ("Wstań i walcz", "Anarchia", "Co dzień", "Samobójstwa") dla radia, wydanych wraz z innymi - zarejestrowanymi na tzw. "setkę" w jednej z rozgłośni studenckich - na kasecie "Nigdy!", rozprowadzanej przez sam zespół. "Nigdy!" spotkało się z wręcz entuzjastycznym przyjęciem punkowej części publiczności, z czasem zyskując status wydawnictwa nieomal kultowego. Kaseta pokazała, że agresywną i "treściwą" w wyrazie muzykę (inspirowaną GBH i Discharge) Moskwa potrafiła wyposażyć w nihilistyczne teksty zakorzenione w polskiej rzeczywistości.

Po sukcesie w Jarocinie skład grupy nabrał płynnej konsystencji. Na Rock Arenie '85 w Poznaniu i FMR '86 w Jarocinie Gumie towarzyszyli Balon (bg) i Bułgar (dr). Jarocin '86 okazał się szczególnie ważny w historii Moskwy za sprawą brytyjskiej telewizji BBC kręcącej wówczas film o polskim rocku "My Blood Your Blood". W filmie Guma wypowiedział słynne zdanie: "My name is Paul, będę mówił po polsku. Jeżeli mam mówić dalej, to musicie mi dać samochód i ja się muszę nim przejechać". W tym okresie w polskich mediach grupa ze względów cenzuralnych przedstawiana była jako M-kwa. W roku 1986 zespół bierze udział również filmach "Fala" w reż. P. Łazarkiewicz, "Opowieść Harleya" w reż. W. Helaka oraz "Więcej bluesa".

Po wspomnianym festiwalu w Jarocinie nowym basistą formacji został znany póĽniej głównie z Houku Darek "Maleo" Malejonek, a nowym perkusistą Tomasz "Gogo Szulc" Kożuchowski (Armia, TZN Xenna, Tilt). Szczególne znaczenie miało przyjście Malejonka, dzięki któremu Moskwa zmieniła oblicze - na mniej nihilistyczne w warstwie tekstowej i bliższe rockowemu "środkowi" w warstwie muzycznej. Zmianę tę uwiecznił album "Moskwa", zawierający nowe wersje sztandarowych utworów z wczesnego repertuaru - "Powietrza" i "Nigdy!". Na "Moskwę" trafiło kilka kompozycji o prawdziwie punkowym ładunku agresji (oprócz wspomnianych "Urodziłeś się by żyć", "Słyszę", "Tutaj was"), niemniej kilka innych - "Kochać chcesz", "Nie okłamiesz prawd", "Słowo", "Ja" - mogło niemal urzekać melodią, nie tracąc przy tym zadziorności. Ten znakomity longplay (na którym Gogo Szulc podzielił się partiami perkusji z Piotrem "Stopą" Zyżelewiczem (Kultura, Izrael, Armia, Voo Voo), nagrany w 1986 roku, wydano dopiero po przeszło dwóch latach. Paradoksalnie osłabił on pozycję zespołu, któremu ortodoksyjna część publiczności zarzuciła zdradę.

Od momentu nagrania pierwszego albumu, do roku 1990 Guma wielokrotnie zmieniał skład, przedstawiając Moskwę to jako trio, to jako kwartet. W tym okresie przez grupę przewinęli się m. in. Piotr "Dyda" Czyszanowski (bg, - Blitzkrieg), Piotr Jełowiecki (g), Dariusz Bełdowski (bg), Robert Hajduk (dr) i Student (dr). Pod koniec lat 80. zespół ciążył ku heavy metalowi, co udokumentował album "Życie niezwykle" (90) - nagrany przez Gumę, Stopę i Ofika (bg) oraz gościnnie P. Jełowickiego i Leszka Sokołowskiego (g). Niestety, "Życie niezwykłe" ustępowało "Moskwie". Zresztą lider zespołu przeżywał w tym okresie wyraĽny kryzys nie tylko twórczy, ale i psychiczny, próbując go przezwyciężyć poprzez zgłębianie nauk dalekowschodnich i ćwiczenie jogi. Ostatnie koncerty Moskwy prowadzonej przez Gumę miały miejsce na "Zadymie" na warszawskim Torwarze (paĽdziernik '89) i w niemieckim Hagen (jesień '90). W połowie 1991 roku zespół zawiesił działalność.

Po roku Maciek (bg), Szmalec (dr) i Balon (voc, g) próbowali zdyskontować dawną sławę Moskwy, występując pod starą nazwą na festiwalu Węgorzewo '92. Jednak występ ten zakończył się absolutną katastrofą, co udowodniła dokumentująca go kaseta "Live!". Spośród dawnych partnerów Gumy największą sławę - oprócz Maleo, Stopy i Gogo Szulca - zdobył Jełowiecki jako szef PJ Band. Od 1993, po powrocie z Indii, Guma skierował się w kierunku przyrody, natury, ekologii i wegetarianizmu. Założył reggae'ową kapelę "5000 Lat", która zagrała między innymi na "Reggae nad Wartą" i jako ostatnia kapela ostatniego Festiwalu w Jarocinie 1994. "5000 Lat" funkcjonowało z przerwami do 1999 r. Potem Guma ponownie wyrusza do Indii, po powrocie tworzy dubbową kapelę "Ocean", gra też koncerty z "Power Of Trinity". W 2001 r. Guma wraz z Rogozem i Pałkerem z pierwszego składu Moskwy zdecydowali się wydać materiał "1984 Koncert" - zapis jednego z pierwszych koncertów Moskwy. Materiał został nagrany w maju 1984 r. w łódzkim klubie"Siódemki". Zachęcony dobrym odbiorem i zainteresowaniem płytą "1984 Koncert", Guma wznawia działalność Moskwy. Zespół w nowym składzie - Guma (voc, g), Tomek "Mech" Wojciechowski (g), Jacek "Spinio" Cynkier (dr), Krzysztof Grudziński (bg) dał pierwszy koncert w paĽdzierniku 2001 r. w klubie "ŁódĽ Kaliska". Obecnie zespół nagrywa nowy materiał oraz koncertuje.

www.polski-rock.8m.com