KlinikaZespół Klinika powstał wiosną 1993r. we Wrocławiu. Od początku swojej działalności członkowie formacji preferują taki sposób działania, który gwarantuje niezależność od układów panujących w ramach ogólnie pojętego show-businessu. Grupa rozpoczyna działalność z dość typowym zestawem instrumentów (gitara, bas, perkusja). W pierwszym etapie powstają utwory pełne spontanicznej, punkowej energii. Z czasem ten rodzaj ekspresji zaczyna łączyć się z bardziej klimatycznymi elementami, takimi jak reggae, nowa fale, folk itp. Zmienia się również brzmienie zespołu, powiększonego o drugi, żeński wokal oraz skrzypce.

Wkrótce Klinika nagrywa demonstracyjną kasetę pt. "Ultimo", która ukazuje się na początku 1996r. Materiał ten jest pewnym podsumowaniem początkowego okresu działalności grupy. Po wydaniu "Ultimo" następują (nie pierwsze już) zmiany personalne. W nowym składzie zespół trochę koncertuje, również za granicą. W połowie 1997r. kończy się praca nad przygotowaniem nowego materiału. Po otrzymaniu błogosławieństwa od wydawnictwa Nikt Nic Nie Wie kapela wchodzi do studia i nagrywa kawałki na swoją pierwszą, poważną płytę, zatytułowaną "Tourdion". Materiał ukazuje się w maju 1998r. na kasecie i płycie kompaktowej.
Muzyka jaką tworzy Klinika to połączenie punkowego czadu z charakterystycznym brzmieniem skrzypiec. Całości dopełniają niebanalne, poetyckie teksty.