Guernica Y LunoZespół bezkompromisowy, który przeciwstawiał się wszelkim schematom wyznaczonym przez tą scenę, przez tych wszystkich ludzi. Guernica Y Luno powstała w roku 1992 w Słupsku, założona przez Rafała Szymańskiego (pseudo: Ciaho) i Jacka Kaczmarka. Na początku istnienia zespół grał bardzo dużo prób, natomiast nie koncertował, chcieli dyskutować na temat otaczającej ich rzeczywistości, wyrażać swoje uczucia muzyką młodzieńczego buntu, z Jackiem i Rafałem grali jeszcze Jarek i Tomek. Pierwszą kasetę pt. "Prawdziwie wolny jestem jedynie wtedy, kiedy równie wolni są wszyscy ludzie, którzy mnie otaczają" nagrali po długiej serii prób w 1993 roku (94?) i pojawiły się tam tak przełomowe kawałki jak "5 minut", zupełnie nowe podejście do muzyki punk, recytacja tekstu, powtarzająca się linia melodyczna i skrzypce, na których zagrała ich dobra znajoma i przez to nadała tej piosence niepowtarzalny charakter, który zawsze będzie kojarzony z Guernicą. Jedna piosenka zawierała tekst listu prof. dr Henryka Skolimowskiego, szefa kadry ekologii filozoficznej z Politechniki Łódzkiej do Gazety Wyborczej, który został użyty bez żadnego porozumienia z tym człowiekiem i zatytułowany jako "11 przykazanie/ Noc Ziemi". Pierwsze koncerty zaczęli grać na przełomie 1993 i 1994 roku. Na jednym z koncertów zagrali razem z trzema fińskimi kapelami: Forca Macabra, Selfish i Uutuus. Po tym koncercie otrzymali oni znakomitą recenzję w "Mać Pariadce", jak również jeden z Finów, Janne, zaproponował Guernice zorganizowanie trasy po Finlandii, gdyż był urzeczony ich muzyką.

Członkowie Guerniki nie bardzo w to wierzyli, ale "słowo ciałem się stało" i po dwóch miesiącach po tamtym koncercie Ciaho otrzymał list z zaproszeniem na trasę po Finlandii. Pod koniec kwietnia 1994 roku chłopcy wyruszyli na trasę po Finlandii, która, jak mówi Ciaho, bardzo wiele w nich zmieniła. Widząc totalną bezkarność ze strony fińskich władz, kradli wszystko, co popadnie, kierując się tzw. punkowymi ideami. Na jednym z koncertów Ciaho, śpiewając "Odpowiedzialność" zaimprowizował coś w stylu: "kradnę, kradnę w waszych sklepach, tylko po to, żeby mieć dużo punkowych płyt" (oczywiście po polsku). Na trasie po Finlandii była z nimi znana z Włochatego i 105 LUX Mrówa, z którą postanowili razem śpiewać. Potem powróciła monotonna polska rzeczywistość, czasami chamstwo na koncertach ( na koncercie w Osowie, gdzie część zespołu okradziono, część widowni napieprzała się między sobą. W drugiej połowie 1994 roku z gry w zespole zrezygnowali Jarek i Tomek. Jarek zaczął grać póĽniej w crustowym zespole Silna Wola, Tomek powoli zaczął tracić kontakt z resztą zespołu przez swoje doświadczenia z narkotykami.

Na ich miejsca weszli Wojtek i Piter (odpowiednio perkusista i gitarzysta). Po jakimś czasie Guernica nagrała 20 minut materiału, który miała zamiar wydać na splicie, wpadli na pomysł, żeby był to split z Januszem Reichelem, lecz sam zainteresowany pierwszy się do nich odezwał, zupełnie przypadkowo i po krótkim czasie zdecydowali się na wydanie wspólnej kasety pt. "Abyś wiedział, że nigdy nie przegrasz...". Znalazły się tam nowe kawałki, takie jak "Wojna z miastem" czy "Podłóżmy ogień pod nogi Mc Donald'sa" jak również piosenka "La programo" (na koncertówce "Qrva Sistema") z tekstem Igora z La Aferry ( tekst piosenki Guerniki pt. "Nie będziesz szedł sam" został nagrany przez La Aferrę na kasecie "La programo"). Niedługo potem razem z zespołem Ewa Braun (również ze Słupska) wpadli na pomysł, aby nagrać split, na którym Guernica zagra kawałki Ewy, a Ewa Guerniki. W roku 1997 Guernica zdecydowała się zaprzestać grania koncertów, a potem zakończyć działalność zespołu poprzez wydanie ostatniego albumu pt. "Wszystkie sztandary tak mocno już zostały tak splamione krwią i gównem, że najwyższy czas byłoby nie mieć żadnego. Wolność.", który miał być wskazaniem, że tyle jest sztandarów, ile miała Guernica przez swoją punkową drogę.

Po zakończeniu działalności członkowie Guerniki zaczęli wydawać kasety jako Guernica Project, Jacek udzielał się we Wszystkich Wschodach Słońca, Piter grał tam na gitarze, potem w Ewie Braun, Jarek grał w Silnej Woli, obecnie tworzy muzykę w DHC Meinhof w Poznaniu, Ciaho grał na basie w Ewie Braun, Esfa Crew, Tomek ma już córkę, Wojtek wyjechał do Gdańska, Guernica Y Luno miała swoje 5 minut, świat biegnie do przodu.