Farben Lehre



Kapela z inicjatywy Wojtka Wojdy powstaje we wrześniu 1986r. w Płocku, pierwotnie oprócz Wojtka zespół tworzyli Marek Knap, Piotrek Kokoszczyński, Robert Chabowski. Ta dosć intrygujaca nazwa zaczerpnieta została z poezji Juliama Tuwima, z jego "kolorowych" KWIATÓW POLSKICH. Jak chyba każda początkująca grupa, rozpoczynają próby "garażowe".

Debiut miał miejsce 13 pażdziernika 1986r. w murach płockiego L.O. im. Wł. Jagiełły. Następnie dużym aplausem publiczności kończą się koncerty m.in. w Gdyni, Wrocławiu, i Warszawie. Po pojedynczych wypadach za granicę (Cieszyn, Darmstadt), grupa przyjeżdza poraz kolejny do Jarocina. Tym razem sklasyfikowano ich wsród laureatów festiwalu. Umożliwiło to Farben Lehre otwarcie się bram sławnej wytwórni "Izabelin" w składzie: Wojciech Wojda (śpiew, teksty), Piotr Kokoszczyński (bas), Robert Chabowski (gitara), Bogdan Kiciński (gitara) oraz Krzysztof Sieczkowski (perkusja), zarejestrowali 11 piosenek na swoją debiutancką płytę "BEZ POKORY". W ślad za płytą,w sierpniu'92 wydano kasetę, zaś w kwietniu'94 te same piosenki pod szyldem "NIEREALNE OGNISKA" ukazały się nakładem firmy Dart House. W kwietniu'93 na rynku ukazała się płyta, zatytułowana"MY MASZYNY", nagrana już z nowym perkusistą - Adamem Mikołajewskim. To właśnie z tego albumu pochodzą punkowe songi "Handel", "Mam w ..." oraz kultowe "Nierealne ogniska". Tym razem gościny płockim muzykom udzieliło gdyńskie studio Modern Sound, a wydawcą była ponownie firma Arston. W międzyczasie (paĽdziernik'93) Roberta Chabowskiego zastąpił 19-letni gitarzysta Paweł Małecki, dodając do muzyki zespołu trochę metalowych elementów.

Z kolei w marcu 94r. nagrywa na żywo a poĽniej wydaje pod skrzydłami uznanej postaci polskiego punka Roberta Brylewskiego (Brygada Kryzys, Kryzys, Izrael, Armia) kasetę koncertową "SAMO ŻYCIE" (opublikowana w lipcu'94). Będąca koncertowym zbiorem znanych już nagrań oraz kilku premierowych utworów, min. "Ulice milczą", "Mania manipulacji", czy "Kopnij mnie jeszcze". Miesiąc póĽniej miał miejsce wyjątkowo gorąco przyjęty koncert na festiwalu w JAROCINIE. Praktycznie prosto stamtąd zachrypnięci, choć zadowoleni po raz drugi popłynęli do portu w Gdyni, aby w Modern Sound nagrać piosenki na płytę, zoologicznie nazwaną "INSEKTY". album ujawnia się w w marcu'95. Zanim to nastąpiło, w listopadzie'94 zespół po raz pierwszy pojawił się na scenie festiwalu ODJAZDY, w katowickim Spodku, dając bardzo dobry, podobający się festiwalowej publiczności koncert. W maju'95 grupę opuszcza gitarzysta Paweł Małecki. Rok 1996, w którym kapela obchodziła 10-lecie istnienia, okazał się bardzo dobrym w historii FARBEN LEHRE. W lutym, w czteroosobowym składzie odbyła się dwutygodniowa sesja nagraniowa w studio Winicjusza Chrósta w Sulejówku, w wyniku której powstała uznawana przez muzyków z Płocka za zdecydowanie najostrzejszą i najbardziej bezkompromisową płyta w dorobku kapeli, prowokacyjnie zatytułowana "ZDRADA". W studio rządził Jarek "Smok" Smak z bojowej grupy POST REGIMENT.

Subtelnych dĽwięków, płynących z altówki gościnnie dostarczyła blondwłosa Magda Brudzińska (znana ze współpracy z zespołami SID i SIRRAH), grająca i śpiewająca w nastrojowej kompozycji "Nowy dzień". Do Sulejówka pofatygował się również niejaki Zygzak, z legendarnej załogi punkowej TZN XENNA, dając głos w songu "Gazety mówią", z repertuaru tej pionierskiej formacji. "ZDRADA" wyszła na jaw w czerwcu'96, ponownie za sprawą krakowskiego Music Corner'a. W lato FARBEN LEHRE wystąpiło w Berlinie, tam obok takich wykonawców jak HOMO TWIST, PUDELSI oraz JESUS CHRYSLER SUICIDE. Udział w tej prestiżowej imprezie stanowił sympatyczny akcent, wieńczący dziesięciolecie zespołu. Niemniej fascynujące było zagranie wspólnego koncertu z nieśmiertelnymi bardami punk-rocka, wiecznie zbuntowanymi Szkotami czyli THE EXPLOITED, co miało miejsce w krakowskiej hali WISŁY, we wrześniu'96. Ten występ zapoczątkował serię jubileuszowych koncertów, jakie grupa zagrała wraz z kilkoma zaprzyjaĽnionymi kapelami, odwiedzając, min. ŁódĽ, Wrocław, Siedlce, Białą Podlaskę, Legnicę, nie zapominając - rzecz jasna - o rodzimym (choć nie zawsze kochanym) Płocku. Dotychczasowa fonograficzna karta grupy okrywała tajemnicą początkowy okres działalności z lat 1986-1990. W celu ożywienia tej "białej plamy" swojej historii wiecznie młodzi muzycy, zebrawszy stare nagrania z garażu, pierwszych prób i koncertów postanowili je rozpowszechnić za pośrednictwem zaprzyjaĽnionej firmy Psy Wojny Records. Tak powstała szósta z kolei kaseta FARBEN LEHRE "GARAŻÓWKA", pieczętująca 10 lat wspólnego grania, na której znalazły się, min. stare, garażowe wersje piosenek "Helikoptery", "Młodzi końca wieku" czy "Ulice milczą".

W czerwcu'98 na zaproszenie Polonii włoskiej kapela zagrała na plenerowej imprezie w MEDIOLANIE. W ślad za tym pojawiła się propozycja odbycia konkretnej, klubowej trasy koncertowej po północnych Włoszech, pod koniec 1998 roku. Na przełomie listopada i grudnia FARBEN LEHRE wystąpiło przed publicznością takich miast jak MEDIOLAN (trzykrotnie), PADWA, GENUA, WENECJA, BERGAMO i CERMENATE. Koncerty cieszyły się dużym uznaniem licznie zgromadzonej włoskiej publiczności, jednak po powrocie do kraju Wojciech Wojda postanawia rozstać się z kolegami i zawiesić działalność FARBEN LEHRE. Po krótkiej, kilkumiesięcznej przerwie zespół wznawia próby w nowym, odmłodzonym składzie: Wojciech Wojda - śpiew, teksty, Konrad Wojda (STRAJK) - gitara, śpiew, Jacek Trafny (STRAJK) - perkusja oraz Filip Grodzicki (PODWÓRKOWI CHULIGANI)- bas. W maju 2000 grupa nagrywa w "Sensacyjnym Studiu" w Starych Zrębach dwie premierowe piosenki: "Matura 2001" oraz "Miasto końca wieku", stanowiące preludium do kolejnej, siódmej płyty. W lipcu 2000 ukazuje się wakacyjny singiel z "Piosenką leniwych słoni", luĽną przeróbką "Summertime blues" Eddi'ego Cochrana. Koniec maja 2001 owocuje premierą najświeższej i najzdrowszej płyty FARBEN LEHRE o przewrotnym tytule "ATOMOWE ZABAWKI". Oprócz singlowych utworów takich jak "Nowe helikoptery", "Wiecznie młodzi", czy "Matura 2001" na szczególną uwagę zasługuje zaskakujące wykonanie piosenki z repertuaru niezapomnianego Adolfa Dymszy "A u mnie siup, a u mnie cyk".

Swoje XV-lecie istnienia zespół postanowił uczcić w wyjątkowy sposób. Jednocześnie ukazały się wydane własnym sumptem dwa jubileuszowe wydawnictwa pod wspólnym szyldem - "WIECZNIE MŁODZI": Płyta zawierająca 15 piosenek, wcześniej wydanych na siedmiu kolejnych albumach oraz pierwszy tomik Wojciecha Wojdy, na który złożyło się 96 tekstów jego autorstwa, napisanych w latach 1986 - 2001. Z kolei 20 paĽdziernika w płockim Teatrze Dramatycznym kapela dała spektakularny, ponaddwugodzinny koncert, z udziałem byłych muzyków FL oraz gości specjalnych w postaci, min. Muńka Staszczyka (T.LOVE), Andrzeja "Kobry" Kraińskiego (KOBRANOCKA), zespołu STRAJK oraz...Płockiej Kapeli Podwórkowej. Ten najdłuższy w XV-letniej historii koncert można spokojnie uznać za jeden z najciekawszych i najbardziej udanych występów scenicznych FARBEN LEHRE. W pierwszym dniu lata, 21 czerwca 2002 FL i płocka formacja MEDUSA pojawiają się na corocznym we Francji święcie muzyki w miejscowości AUXERRE, dając udany koncert przed kilkusetosobową francuską publicznością. We wrześniu 2002 powracają do zespołu gitarzysta Robert Chabowski (po dziewięciu latach przerwy) oraz w miejsce Jacka Trafnego, perkusista Adam Mikołajewski (po około czteroletniej absencji). W tym składzie FARBEN LEHRE będzie przygotowywać materiał na swoją kolejną płytę.