Cela Nr.3



Zespół powstał w odległym 1985 roku w Grudziądzu jako Zanik Pamięci z inicjatywy Mikiego (bas) i Dee Dee'iego (gitara). Wkrótce dołączyli do nas Kurdupel (wokal) i Gruby (perkusja). Wpływ na naszą muzykę, co było słychać od samego początku, miały kapele punk 77 (Sham 69, SLF, Buzzcocks, Clash), a nade wszystko Ramones. Tworzeniem kawałków zajął się Miki, którego czynnie wspierał Dee Dee.

Pierwsze nasze występy miały miejsce w ramach różnego rodzaju przeglądów młodzieżowych, dopiero w 1986 roku daliśmy pierwszy samodzielny koncert. W tym samym roku zmieniliśmy nazwę. Jej przyczyna była prozaiczna - po prostu istniał już zespół w kraju o takiej nazwie. Wtedy pojawił się pomysł żeby nazwać się Cela nr 3, pomysł ten zrodził się w związku z pewnym wydarzeniem, które miało miejsce podczas wyprawy kilkudziesięciu kolesi z Grudziądza na koncert do Torunia. Już w momencie odjazdu pociągu chłopaki, racząc się wcześniej sporą ilością piwa, nie pamiętali po co i gdzie w ogóle jadą. W drugiej minucie naszej podróży ktoś przez przypadek wybił w pociągu szybę i jak się okazało był to koniec naszej wycieczki. Nie wyjechaliśmy nawet z miasta, na następnej stacji powitały nas oddziały Milicji Obywatelskiej (MO) i Zmechanizowanych Oddziałów Milicji Obywatelskiej (ZOMO).

Zaczęły się rutynowe działania służb czyli wykopywanie wszystkich z pociągu przy użyciu pałek, po czym wrzucono nas do samochodów i zawieziono na komendę, a co niektórych do izby wytrzeĽwień. Po dokładnym przesłuchaniu wszystkich uczestników wycieczki, którzy znaleĽli się na komendzie zapakowali nas do aresztanckich cel, by każdy mógł odpocząć po męczącej podróży. Wreszcie po kilku godzinach wypisano nas do domu, wcześniej robiąc wszystkim pamiątkową fotkę do milicyjnego albumu, oczywiście z obowiązkowym numerem ewidencyjnym. Podczas wspomnień z pobytu w celach, wybraliśmy taką, w której siedziało najwięcej kolesi i w ten sposób mieliśmy gotową nazwę.

Od założenia kapeli próby odbywaliśmy w niewielkim klubie w tzw. Leśniczówce, gdzie też w kwietniu 1987 r. nagraliśmy w typowo amatorski sposób 30 minutowe demo. Kasetę z tym materiałem wysłaliśmy do Jarocina i ... zostaliśmy zakwalifikowani. Zagraliśmy na małej scenie, i jak się okazało z dobrym skutkiem, zaczęły napływać z całego kraju propozycje zagrania koncertów. Otrzymaliśmy nawet list z Chicago, który pomógł nam w załatwieniu prób w zdecydowanie lepszych warunkach, a mianowicie w Grudziądzkim Domu Kultury, gdzie mieliśmy do dyspozycji własne pomieszczenie wraz ze sprzętem. W tym czasie odchodzi niestety z kapeli jej podpora - Miki, jego miejsce zajmuje Sworek, który zagrał z nami już w Jarocinie, ale i ten długo nie zabawił w zespole. Na bas wskoczył dotychczasowy perkusista - Gruby, a za perkusją zasiadł Kleks. Uzupełnił ten skład Tito, który zaczął grać na klawiszach oraz wspierać głosowo Kurdupla.

To właśnie w tym składzie jesienią 1987 r. nagraliśmy nasz pierwszy półprofesjonalny materiał , który podsumowywał działalność zespołu z lat 1985-1987, m.in. Piwo, Fantastycznie, Milczysz, Pralnia mózgów, Czy to ważne, Cela nr 3. Jeszcze w trakcie jego realizacji nastąpiła kolejna zmiana w składzie, zespół opuścił Kleks a jego miejsce zajął Kolczyk. Stąd kilka utworów na wspomnianym demo grał Kleks, pozostałe zaś Kolczyk. Robiąc na próbach nowe kawałki, po części zrobione przez Mikiego (choć już nie grał w Celi nadal tworzył piosenki), po części przez Dee Dee'iego oraz Tita, dawaliśmy coraz więcej koncertów, m.in. w Bydgoszczy, Toruniu, Białymstoku, Elblągu, Złotowie, Pile etc.

Na początku czerwca 1988 r. zdecydowaliśmy się nagrać nasz nowy 30 - minutowy materiał, na który składały się m.in. Wojsko, Afganistan, Kominek, Telegram II. Nadal dużo koncertowaliśmy i robiliśmy to coraz lepiej, niestety wkrótce o Grubego upomniało się LWP i trzeba było szukać nowego basisty. Zanim to nastąpiło pod koniec grudnia 1988 r. zorganizowaliśmy w naszym mieście dla Grubego pożegnalny koncert. Obok nas wystąpiły jeszcze dwie lokalne kapele, niestety nam nie było dane wówczas zagrać. Jeszcze podczas występu jednej z nich impreza została przerwana. Jak się okazało zbyt dużo ludzi chciało wejść na koncert, poleciały szyby i było po wszystkim. Na początku nowego roku miejsce Grubego na basie zajął Gregas.

I w takim składzie zrobiliśmy nasz trzeci, "studyjny" materiał - m.in. Nuda, Dom, Mrągowo, Spiker, Szum etc. W 1990 roku część naszych kawałków, które nagraliśmy na wspomnianych trzech sesjach, znalazły się na wydanych przez Patryszkę dwóch kasetach - "Kwiaty" i" Lustro", wznowionych w 2000 r. przez GRS Tapes. Wracając do naszej historii - w 1989 roku, a ściśle mówiąc pod koniec tego roku zaczęło dochodzić w kapeli do różnych nieporozumień, co mogło być zapowiedzią tylko jednego - rozpadu. W tym czasie, jak też na początku 1990 r. daliśmy jeszcze kilka koncertów. I to był faktycznie koniec zespołu. Ostatni nasz występ miał miejsce wiosną 1990 r. w Chełmnie, gdzie zagraliśmy z Oi Polloi. Z kapeli odeszli Kolczyk, Kurdupel i Tito, którzy wyjechali z Grudziądza, a pozostali nie mieli ochoty tego ciągnąć.

Po pięciu latach Dee Dee (gitara), Gruby (bas) i Gregas (gitara) postanowili reaktywować Celę. Do Grudziądza wrócili akurat Kolczyk (perkusja) i Kurdupel (głos), którzy dołączyli do nas, i w takim składzie rozpoczęliśmy próby. Pierwszy nasz koncert po wznowieniu działalności zagraliśmy w Jastrowiu, potem przyszły następne. Niestety nasza radość związana z możliwością ponownego grania została przerwana w 1996 roku przez śmierć naszego wokalisty - Kurdupla. Osoby, której specyficzny głos kojarzył się przez tyle lat z muzyką Celi. Stanęliśmy po raz kolejny przed wyborem, rozwiązać się czy dalej kontynuować działalność, teraz bez Kurdupla. Wiedzieliśmy, że ten drugi wybór będzie bardzo trudny, kto bowiem zastąpi głos Kurdupla ? A jednak zdecydowaliśmy się dalej grać, a jego zastępcą został Gruby czyli nasz basista, który pełni tę rolę do dzisiaj i myślimy, że robi to dobrze.

Teraz graliśmy w czteroosobowym składzie, na próbach przypominaliśmy sobie nasze stare kawałki, a także robiliśmy nowe. Ich autorem od teraz stał się Gruby. Zaczęliśmy koncertować, m.in. braliśmy udział w kilku edycjach Punkowej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Krakowie, ponadto w Rzeszowie, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie czy Katowicach. Właśnie koncerty w tych dwóch ostatnich miastach zostały udokumentowane na wydanej przez GRS Tapes w 2000 r. kasecie "Live", na której przypomnieliśmy stare, a także zagraliśmy nowe kawałki. W międzyczasie kilka naszych utworów ukazało się na składankach - "Był sobie Jarocin", "Polska scena punk".

W 1999 r. miała miejsce jeszcze jedna zmiana personalna, odszedł z zespołu Gregas, który wyjechał z Grudziądza, na jego miejsce przyszedł Kandyba. Wielkim przeżyciem było dla nas w ostatnich latach koncertowanie wspólnie z takimi zespołami jak Angelic Upstarts, GBH czy Guitar Gangsters. Nasza aktywna działalność koncertowa dała nam także możliwość, po raz pierwszy, wejścia do profesjonalnego studia nagraniowego. Miało to miejsce pod koniec czerwca 2000 r. w studio Maćka Puto we Wrocławiu, gdzie zrealizowaliśmy nasz nowy materiał - 12 utworów uzupełnionych o 5 starych w nowych wersjach. Ostatecznie został on wydany przez "Alternati Project" na początku 2001 r. na CD i kasecie (na kasecie znalazł się tylko nowy materiał bez wspomnianych 5 starych kawałków, które ukazały się tylko na CD - jako bonusy).
Nadal aktywnie udzielamy się i oczekujemy propozycji od organizatorów koncertów.