Brygada Kryzys



Najważniejszy polski zespół rockowego podziemia początku lat 80, wywarł wielki wpływ na następne generacje przedstawicieli muzyki alternatywnej. Powstał w lipcu 1981 roku w Warszawie założony przez liderów rozwiązanych kilka tygodni wcześniej dotąd wiodących grup podziemnego rocka -Tomasza Lipińskiego, (voc, git., ur. 21 VIII 1955)z Tiltu i Roberta Brylewskiego (git. voc; ur. 25 V 1961) z Kryzysu grającego też z Deadlockiem. Suma silnych osobowości obu muzyków uczyniła z Brygady Kryzys zjawisko wyjątkowe. Pierwszy skład zespołu dopełniali Ireneusz Wereński (bas; ur. 18VII 1964) i Sławek Słociński (dr). Koncertowy debiut Brygady Kryzys miał miejsce na jesieni `81. Koncert bez wiedzy muzyków został nagrany i na płycie "Brygada Kryzys" jeszcze w tym samym roku wydany w Anglii. Mimo że (pochodzący prosto z konsolety) dĽwięk był koszmarnej jakości. "Brygada Kryzys" na prawach białego kruka stała się pozycją bardzo poszukiwaną na polskim rynku.

Dużym atutem albumu była obecność "Telewizji", najbardziej znanego utworu Kryzysu; swoją wymowę miała także okładka, pokazująca przewracający się Pałac Kultury i Nauki. Obrazek ten na długo stał się symbolem niezależnego polskiego rocka. Na jesieni 1981 zespół odbył trasę koncertową po Polsce u boku angielskiej formacji TV 21. W grudniu tego samego roku wystąpił w otwierającej się na nowy rock Jugosławii. Muzycy dostali tam od firmy Jugoton propozycję nagrania płyty, jednak realizację tego projektu - wiążącego się z ponownym wyjazdem nad Adriatyk - uniemożliwiło wprowadzenie w Polsce stanu wojennego. Z tego powodu odwołane zostało także tournee Brygady po Holandii. W lutym 1982, dzięki testowym sesjom w nowo otwartym studiu Tonpressu na Warszawskim Wawrzyszewie, zespołowi udało się nagrać utwory na pierwszy album w kraju - już z Januszem Rołtem za perkusją. Album ten, również zatytułowany "Brygada Kryzys", stał się manifestem rodzimej nowej fali. Po raz pierwszy w historii polskiego rocka przedstawiciele tego gatunku przemówili tak głośno i dobitnie. "Brygada Kryzys", zwana od koloru efektownej okładki "Czarną Brygadą". Legendę "Czarnej Brygady" podsycił fakt, iż do sklepów trafiła tylko część dwustutysięcznego nakładu. Resztę z woli decydentów kultury zniszczono jako nośnik niebezpiecznych treści... W tym czasie zespół koncertował dość często. Wiele z tych koncertów współpracująca z nim Rock Estrada organizowała, aby odciągnąć fanów od demonstracji przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego, trzynastego dnia danego miesiąca. Najpierw więc muzycy wystąpili pod szyldem Brygada K., a póĽniej zerwali umowę z Rock Estradą. Od tego czasu grupa zaczęła być bojkotowana zarówno przez media, jak i organizatorów koncertów.

Na lata ostatni koncert muzycy dali w styczniu 1984 w warszawskich Hybrydach, kiedy na perkusji grał Tomasz "Gogo Szulc" Kożuchowski (ur. 20 III 1965; eks TZN Xenna). Dodatkową przyczyną rozpadu były pogarszające się stosunki między oboma liderami. Po rozwiązaniu Brygady Kryzys Lipiński reaktywował Tilt, a potem założył The Fotoness; Brylewski utworzył Izrael, potem trafił do Armii; w Armii grali także Rołt i Gogo Szulc; Wereński został członkiem Kultu. Do wznowienia działalności zespołu doszło w roku 1989 dzięki porozumieniu Lipińskiego i Brylewskiego. Muzycy postanowili pod starą nazwą ponownie nagrać te utwory, których ze względów cenzuralnych nie udało im się zamieścić na "Czarnej Brygadzie". Do sesji doszło jednak dopiero w paĽdzierniku '91. Dwa miesiące wcześniej w Jarocinie Brygada Kryzys dała swój pierwszy od siedmiu lat koncert (nie licząc tego na początku roku '90 w warszawskim Remoncie w ramach imprezy X Lat Tiltu, gdzie jednakże nie zagrał Brylewski). Koncert jarociński został przyjęty entuzjastycznie. Na jesieni '91 zespół wziął udział w festiwalu Odjazdy w Katowicach. W nagraniu albumu "Cosmopolis", który wydany został w połowie następnego roku, prócz Lipińskiego i Brylewskiego wzięli udział Wereński, perkusista Piotr "Stopa" Żyżelewicz ( ur.31 III 1965; eks- Kultura, równolegle VooVoo i Armia) oraz saksofoniści Włodzimierz Kiniorski i Aleksander Korecki, a także ciemnoskóra żona Brylewskiego Vivian (voc). "Cosmopolis", mimo słabej promocji, okazało się jednym z większych wydarzeń 1992 roku, dając fanom nadzieje na trwały powrót Brygady Kryzys, Liderzy grupy jednak nie chcieli podporządkowywać się prawom kapitalistycznego rynku i szybko zawiesili działalność.

Reaktywowali swój zespół niemal tylko na specjalne koncerty 13 grudnia w latach 1992-94 zatytułowane "Stanik". Na jesieni '96 wydali kasetę "Live In Remont 13 XII 1993" z zapisem Stanika '93, zmiksowanym w studiu Złota Skała przez Marka Grzesika - długoletniego przyjaciela Brylewskiego, tragicznie zmarłego w 1994 roku. Ponadto Brygada w roku 1992 wystąpiła w warszawskiej Hali Gwardii na Rock For AIDS i Si1mari1e. Po drugim zawieszeniu Brygady Kryzys Lipiński przygotował wydaną na płytach muzykę do filmów Władysława Pasikowskiego "Psy2" i "Słodko gorzki"; natomiast Brylewski nagrał płytę "Techno Kiler" (92) z Kelnerem z Deutera (jako Max i Kelner), a potem stał się wokalistą Falarek Band.

www.polski-rock.8m.com