Cała prawda o zbrodniach McDonaldsa

-Niszczenie środowiska naturalnego -

Jest to bardzo istotny argument przeciwko tego typu korporacji. Jeden z najpiękniejszych lasów tropikalnych Brazylii, Nikaragui, Gwatemali i Hondurasu zostaje wycięty, palone i niszczone pod pastwiska dla bydła przeznaczonego na hamburgery. Co roku obszar porównywalny z większością Anglii zostaje unicestwiony na zawsze! Metan powstający w czasie hodowli jest jedną z głównych przyczyn "efektu cieplarnianego" . Na obszarze Amazonii (płuc świata) znajduje się ok. 100 tyś farm produkcyjnych. Z owych "mięsnych fabryk", pozbawionych oczyszczalni ścieków powstają odchody stanowiące 3-krotnie większe skażenie wody od zanieczyszczeń przemysłowych. Opakowanie styropianowe "bogate" we freon (oficjalnie wycofane z użycia, jeszcze w 89' było używane w 29 krajach. Brian Lippset (amer. uczony) wykazał, iż oprócz niszczenia warstwy ozonowej i nasileniu efektu cieplarnianego przedostawał się do zapakowanej żywności!

-Głód -

ok. 3/4 pow. ziemi rolnej przeznaczonej jest pod uprawy paszy lub hodowlę bydła. Najczęściej obszary te znajdują się w krajach Trzeciego Świata. Bydło eksportuje się do krajów zachodnich. Tubylcy zobowiązani rządowymi nakazami (władza=pieniądze) zajmują się przede wszystkim "interesem" bogatych państw, sami najczęściej żyją w nędzy i głodzie. Wyprodukowanie 21 mln. ton mięsa pochłania 145 mln. ton paszy (soja, ziemniaki, zborze). Potęga dolara sprawia, iż 36 z 40 najbiedniejszych krajów świata eksportuje żywność do potentata gosp. USA. Tymczasem 15% ludności Ziemi umiera co roku z głodu, a 36% cierpi niedostatek pożywienia! Czy jest to sprawiedliwe? Dla McDonalda tak.

-Zwierzęta -

Podczas licznych inspekcji na farmach produkcyjnych, w rzeźniach, zakładach przetwórczych doszło do ujawnienia szokujących faktów: kurczęta są pozbawione światła dziennego, stłoczone w klatkach o powierzchni kartki A4, zwierzęta w drodze do rzeźni w skutek niewłaściwego transportu doznają okaleczeń, złamań i cierpią męki, metoda ogłuszania przed zabiciem (zanurzenie w wodzie pod prądem) jest nieskuteczna, duży % zwierząt umiera z pełną świadomością cierpienia (sparzenie wrzątkiem, podrzynanie gardeł), świniom przeznaczonym do tuczu przysługuje 0,5 m kw. podłogi. Zwierzęta karmione są olbrzymimi ilościami antybiotyków. Cały proces uboju fachowcy od Big Maca nazywają "humanitarnym zabijaniem". Metodami tymi morduje się co roku ok. 0.5 mld zwierząt!

-Związki Zawodowe -

Pracownicy zatrudnieni w sieci McDonald są nisko opłacani, pracują po kilkanaście godzin dziennie, nierzadko zatrudnieni są bez zawierania umowy o pracę stałą jedynie na 1/2 etatu (80% pracowników). Corocznie zmiany personalne sięgają ponad 60% a w USA ok. 300%! Stanowi to wygodną sytuację dla "szefów" Mc Donalda ponieważ usuwa się jednoczenie pracowników walczących o leprze warunki pracy. Mc Donald zawsze sprzeciwiał się związkom zawodowym w swoim imperium. Sondaże wśród pracowników wykazały iż 80% zatrudnionych potrzebuje wsparcia zw. zawodowych. Wszelkie próby założenia zw. zawodowych kończą się zwolnieniem inicjatorów i sympatyków. Jest to jawna dyskryminacja!

-Nieuczciwa reklama -

Większość reklam McDonalda skierowana jest do dzieci. Roland McDonald - clown z pomarańczowymi włosami - zachęca dzieci zabawnymi tekstami, sztuczkami aby weszły w świat "cyrkowej zabawy", wesołych i szczęśliwych przygód jakimi są rzekomo bary z "szybkim jedzeniem". Jest to agresywna i nieuczciwa reklama. Wiadomo przecież jak trudno nie ulec wygodnemu sposobowi "uszczęśliwienia" pociech. Papierowe czapki, słone paluszki i balony tworzą otoczkę dla miernego i niezdrowego jedzenia. Dziecku jednak bardzo trudno jest cokolwiek wytłumaczyć. Mały człowiek myśli kolorowo i błyszcząco o barach McDonalda, a rodzice przecież nie odmówią pójść wraz z pociechą do lokalu fast fooda. W wyniku tej reklamy, zdarza się iż w naszym kraju do hamburgerowych barów chodzą całe wycieczki szkolne! Na koniec już chcielibyśmy aby każdy z Was, potencjalni klienci, zanim wejdzie do tego przybytku "rozkosznej wyżerki" choć przez małą chwilę pomyślał o tym wszystkim co w skrócie opisaliśmy powyżej. Jedząc produkty McDonalda, Burger Kinga itp. barów szybkiego jedzenia, wspieracie cały proces produkcji. Ponosicie odpowiedzialność za skutki jakie wywiera on na Was, Waszych dzieciach i otaczającym Was świecie. Wyzysk ludzi, zwierząt, nieuczciwa reklama, głód, degradacja przyrody - wszystko to dzieje się za sprawą waszego przyzwolenia. Przyzwolenia w formie konsumpcji!