"...dwudziestolecie zespołu FARBEN LEHRE zdarza się tylko raz w życiu..."

9.09.2006 roku w Płocku odbył się koncert z okazji XX- lecia zespołu Farben Lehre. Na pytania dotyczące tego wydarzenia odpowiada lider i wokalista zespołu - Wojtek Wojda

Jak długo trwało planowanie i przygotowywanie takiego przedsięwzięcia, jakim było XX- lecie zespołu?

Tak naprawdę organizacją podzieliliśmy się na pół. Kwestie artystyczne wzięliśmy na siebie, natomiast sprawy formalne (umowy, pozwolenia, etc...) stały się domeną Płockiego Ośrodka Kultury i sztuki...
Całe przedsięwzięcie ruszyło w efekcie w okolicach początku lipca br.


Czy miasto samo zaproponowało pomoc czy ktoś miał na to wpływ?

Propozycja takiej skali imprezy wyszła faktycznie od miasta. My chętnie się zgodziliśmy, w końcu dwudziestolecie zespołu FARBEN LEHRE zdarza się tylko raz w życiu...


Dlaczego zostały zaproszone akurat te kapele a nie inne? - przez te wszystkie lata przewinęło się ich sporo a zagrały praktycznie te najświeższe

Cela nr 3, Kobranocka i Strajk nie do końca są potwierdzeniem tej tezy... Przez całą naszą dotychczasową historię przewinęło się rzeczywiście dużo różnych zespołów, jednak znacząca część z nich po prostu już nie funkcjonuje, bądź ostatnio stała się wyjątkowo mało aktywna koncertowo. Zaprosiliśmy tych, z którymi na dzisiaj jesteśmy najbliżej, chociaż - nie ukrywam - że z powodów ograniczeń czasowych nie mogliśmy zaprosiliśmy wszystkich, których mieliśmy w planach.


Czy mieliście wpływ na wybór coverów, które wykonały zaproszone kapele i czyj to był pomysł?

Pomysł był w sumie nasz-autorski, jednak nie ingerowaliśmy w to, jaki cover wybiorą poszczególne kapele. Pilnowałem jedynie, żeby nie okazało się nagle, iż wszyscy zagrają ten sam kawałek, lub utwory będą się powtarzały - tego udało się uniknąć.


Czy trudno było ułożyć setliste na taki koncert?

Na tego typu przekrojowe koncerty zawsze trudno jest skonstruować idealną setlistę. W końcu poszczególne piosenki powstawały w różnym czasie, w różnych konfiguracjach personalnych, etc... Mimo tego uważam, iż udało nam się zagrać większość tych kompozycji, które powinny znaleźć swoje miejsce na tym jubileuszowym koncercie. 
Na pewno - czego nie ukrywamy - ta setlista była wykonana przez FARBEN LEHRE pierwszy i ostatni raz i więcej nie będziemy już mieli okazji, by ją powtórzyć.


Jak oceniasz ten koncert z perspektywy występującego tam artysty a jak z perspektywy organizatora?

Z perspektywy wykonawcy mogę powiedzieć, że koncert w zdecydowanej większości spełnił nasze oczekiwania. Nienajlepsze momentami nagłośnienie oraz kilka drobnych potknięć nie są w stanie zmienić naszego dobrego o nim zdania. Zagraliśmy długi przekrojowy set, goście pojawili się w komplecie i stanęli na wysokości zadania. Na dodatek publiczność, która przybyła do Płocka z całej Polski dopisała i stworzyła niezapomnianą atmosferę - kto był to wie. W związku z powyższym trudno się nie cieszyć z takiego przebiegu naszego 20-lecia.

Natomiast jako organizator mam kilka zastrzeżeń zwłaszcza do nagłośnienia, którego obsługa w efekcie nie dała rady - impreza po prostu ich przerosła. Ponadto ochrona momentami zachowywała się tak, jak by po raz pierwszy byli na tego typu koncercie, a z tego, co wiem było kompletnie odwrotnie. Jednak te, w sumie niewielkie minusy nie są w stanie przysłonić ewidentnych pozytywów całego przedsięwzięcia, które globalnie oceniam jako udane.


Czy zaskoczył Wasz prezent-niespodzianka od Waszego forum?

Tak. Nie pierwszy już raz ludzie z forum potrafią nas tak pozytywnie i efektownie zaskoczyć. Podziwiam ich za to, bo już myślałem, że niewiele sytuacji jest w stanie mnie jeszcze jakkolwiek zadziwić. Jednak człowiek cały czas się uczy :))

W ramach wyjaśnienia i ukrócenia wszelkich plotek - co tak naprawdę wydarzyło się ze sztucznymi ogniami?

Nic się nie stało. Wystrzeliły jedynie jakieś 15 minut za wcześnie, z powodu nadgorliwości ludzi z POKiSu, którzy zostali za to gwałtownie, acz bardzo krótko skarceni.
Karmienie się plotkami może doprowadzić do śmierci głodowej :)

Kiedy możemy się spodziewać kolejnego jubileuszu (XXI - urodziny?XXV-lecie?)

Na pewno nie wcześniej niż na 25-lecie istnienia zespołu FARBEN LEHRE.

Czy dużo trudności sprawił Wam wybór kawałków na jubileuszowa płytę i czym się kierowaliście przy wyborze?

To pytanie już padło w kontekście doboru setlisty na koncert i odpowiedź tamtą można przeczytać raz jeszcze.

Czy mieliście świadomość ze prezydent Płocka będzie wręczał Wam "prezent" w postaci tzw.Koperty?

Nie mieliśmy takowej świadomości. Prezydent wcielił się jedynie w rolę kuriera czy listonosza, który wręczył nagrodę, jaką przyznało nam miasto Płock - to tak dla jasności, gdyby ktoś przypadkowo zabłądził w ciemnościach...