Jak walczyć z ZOMO ?

PORADNIK POLSKIEGO DEMONSTRANTA ZWOLENNIKA OPORU CZYNNEGO

1. Pamiętaj, że kolec jest łatwy do zrobienia i skuteczniej zatrzyma konwój ZOMO niż najgłośniejszy krzyk protestu.
2. Torebka z suchą mąką rzucona na tarczę zomowca spowoduje, że przestanie ona być przezroczysta /mąka przylega elektrostatycznie, jest nie do starcia.
3. Sulfacetamid wkroplony do oka chroni je przed szkodliwym działaniem gazu.
4. Pudełko pasty BHP rozpuszczone w wiadrze wody wylanej na ulicę spowoduje, że krok kordonu ZOMO będzie Ci przypominał twe pierwsze próby łyżwiarskie. 5. W każdym nawet nowym chodniku jest miejsce, gdzie można wydłubać pierwszy kamień / zwróć uwagę na budki telefoniczne, studzienki itp./.
6. Pamiętaj, że temperatura petard gazowych sięga 400°C - weź rękawice do ich rzucania.
7. Swoje celne oko wykorzystasz najlepiej przypominając sobie dzieciństwo - proca to groźna broń nawet dzisiaj, a sklepy z artykułami metalowymi mają duży wybór ciekawych elementów.
8. Jeśli akurat odnawiasz mieszkanie, pomyśl o tym, że butelka farby emulsyjnej celnie rzucona na szybę powoduje'brak widoczności / np. Działko wodne, budy itp./.
9. Mieszkańcy domów z okolic Śródmieścia - jeśli macie w domu nie lubiany kwiatek, nie wyrzucajcie go od razu z balkonu, poczekajcie aż będzie pod nim niebiesko. Pamiętajcie, że we Wrocławiu atak ZOMO został zatrzymany przy pomocy ? ciężkiego sprzętu gospodarstwa domowego", jak podała prasa reżymowa. 10. Myśl o tym, co dalej - pamiętaj, że najtrudniej z demonstracji wyjść /łapanki/ i przemyśl sposób odwrotu - nie bądź głupi - nie daj się złapać.
11. Dopóki jesteś w dużej grupie, nie ma powodu do obaw. ZOMO nigdy nie atakuje ich bezpośrednio, gdyż wystarczy złapać jednego za pałkę i jest on bezbronny.
12. Ubieraj się wygodnie, na sportowo, obuwie przystosowane do biegania.
13. Do barykad wykorzystuj samochody państwowe, nigdy prywatne, chroń je przed zniszczeniem, bo przybędzie nam jeszcze jeden dozgonny przeciwnik demonstracji.

Wrocław 31. 08. 1983 Do zobaczenia na ulicy Ruch Społeczny Solidarność - sekcja bojowa