Nietolerancja w internecie

Nowe czasy przynoszą nowe rozwiązania i pomysły. Nowe rozwiązania technologiczne pozwoliły na rozwój sieci Internet. W ciągu kilku lat w Polsce liczba osób korzystających regularnie z Internetu bardzo wzrosła i nadal rośnie. Jak większość rzeczy, tak i Internet można wykorzystać do dobrych jak i złych celów. W związku z tym, że ta sieć jest obecnie bardzo oblegana to równocześnie jest dobrym sposobem do zademonstrowania swoich poglądów czy pomysłów na swój świat. Młodzi ludzie tworzą strony o treściach nazistowskich, faszystowskich itp. Nie zdając sobie przy tym sprawy, co tak naprawdę robią sobie i innym. Strony te propagują nietolerancję do ludzi o odmiennych poglądach, kolorze skóry czy pochodzeniu. Cieszy jednak fakt, że darmowe serwery, na których umieszczane są takie strony posiadają wzmiankę w regulaminie, która mówi wyraźnie, że jeżeli "na stronach zamieszczone zostały materiały niezgodne z obowiązującymi normami prawnymi, obyczajowymi lub etycznymi, w tym zwłaszcza treści o charakterze pornograficznym, wzywające do nienawiści rasowej, etnicznej, wyznaniowej, itp., oraz propagujące przemoc" zostaną usunięte.

Strony te usuwane są jednak dopiero po interwencji ludzi, którym się to nie podoba poprzez wysyłanie e-maili do tych serwerów i informowanie ich o istnieniu takiej strony. Jest to spowodowane tym, że administratorzy nie mają tyle czasu aby przeglądać zawartość każdej strony, tym bardziej że dzisiaj może nic złego na niej nie być a jutro wprost przeciwnie. Już są widoczne w Polsce oraz na świecie witryny, które "walczą" z taką formą nietolerancji. Jak na razie nie ma ich wiele lecz już widać ich skutki. Mogłoby się wydawać, że nikomu nie chce się w to bawić lecz widać wyraźnie, że ludzie nie są obojętni na takie sprawy. Internet ma to do siebie, że zostajemy anonimowi, nie musimy używać przemocy fizycznej a jednak możemy dużo wskórać w akcjach antyfaszystowskich czy antyrasistowskich.

Właściciele stron o tematyce nakłaniającej do nienawiści rasowej lub wywyższającej swoją rasę często bronią się wolnością wyrażania swoich poglądów. Wszystko byłoby dobrze gdyby skończyło się tylko na tym lecz właśnie takie czynniki jak nakłanianie czy wywyższanie są już niezgodne z prawem i nie można tu się bronić wolnością słowa. Takie czyny po prostu naruszają godność ludzi należących do poniżanych grup etnicznych czy narodowych.

Witryny "walczące" z nietolerancją na pewno są potrzebne i na pewno będą. Strach sobie pomyśleć co by było gdyby ludzie nie przeciwstawiali się stronom nazistowskim i byli zupełnie na to obojętni. Coraz większe grono by zaglądało na nie, nawet przez przypadek gdyż byłby ich bardzo duży procent. Ludzie nie widząc w tym żadnej złej strony zaczęli by myśleć podobnie lub nawet w ten sam sposób. Rasizm by się rozprzestrzeniał i później już nie dałoby się tego w tak łatwy sposób naprawić. Miejmy nadzieję, że taki czarny scenariusz nigdy nie nastąpi a ludzie dalej będą myśleć "trzeźwo" i nie pozwolą się omamić propagandzie nazistowskiej.

AoX